Do najcenniejszych i najtrudniej odnawialnych zasobów miasta należą jego walory przyrodnicze, zwłaszcza te, które zachowały swój naturalny charakter i nie zostały dotknięte skutkami „betonozy” – prawdziwej plag polskich miast. 

Kwestię rewitalizacji sprowadza się często błędnie do przeprowadzenia remontów, działań inwestycyjnych, podczas gdy ma ona przede wszystkim charakter społeczny, a jej celem jest odbudowa więzi społecznych i tożsamości lokalnej.

W kontekście wyzwań, przed jakimi stoją współczesne miasta oraz aktualnych modeli rozwojowych, pomysł, aby zabudowywać tak cenne zasoby przyrodnicze jak Stawy Cyranowskie, jest zupełnie z innej epoki i z pewnością nie wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju, nie można go też określać mianem rewitalizacji.

Prot. Dr Hab. Paweł Kubicki

Ptactwo Stawów

Cenne gatunki lęgowe Stawów Cyranowskich to m.in: bąk, błotniak stawowy ,perkozek, cyranka,  dudek, dzięcioł zielonosiwy, śmieszka, rybitwa rzeczna, lerka, samotnik, pleszka i wiele innych. Z gatunków spotykanych na przelotach można wymienić takie jak: płaskonos, świstun ,rożeniec, batalion, krwawodziób, mewa mała, rybitwa czarna, rybitwa białoskrzydła, rybołów, orlik krzykliwy, trzmielojad, bielik, wąsatka.

Z gatunków spotykanych na przelotach można wymienić takie jak: płaskonos, świstun ,rożeniec, batalion, krwawodziób, mewa mała, rybitwa czarna, rybitwa białoskrzydła, rybołów, orlik krzykliwy, trzmielojad, bielik, wąsatka i wiele innych

Przyroda za rogiem

Stawy Cyranowskie to wyjątkowe przyrodniczo  miejsce na wyciągnięcie ręki. Mielczanie nie chcą dewastacji tego terenu nieprzemyślaną inwestycją